Videa
clsjeplogo

Záštita
Česká gynekologická a porodnická společnost ČLS JEP

Videorozhovory s doc. MUDr. Tomášem Faitem, Ph.D.

 

Jaké jsou základní metody antikoncepce? Jak se dělí a které jsou nejspolehlivější? A o čem by žena nebo dívka měla před nasazením konkrétní metrody s lékařem promluvit? To vše se dozvíte v prvním ze série video rozhovorů s doc. MUDr. Tomášem Faitem, Ph.D., gynekologem a porodníkem FN Motol a 2. LF UK a odborným garantem Fóra antikoncepce.

 

Video 2: Odpovědi na nejčastější mýty o antikoncepci - 1. část

video2_FAIT

Velký počet mýtů a obav z některých metod antikoncepce ovlivňuje jejich vnímání mezi lidmi. Fórum antikoncepce přináší odpovědi na nejčastější mýty, které mezi lidmi kolují.

Mýtus: Po antikoncepci se přibírá na váze

Přibírání po hormonální antikoncepci je opravdu mýtem. Změna váhy, která může nastat při aktivaci systému "renin-angiotenzin", se pohybuje maximálně do tří kilogramů, naplatí pro všechny ženy stejně a existují takové druhy antikoncepce – i té hormonální – které tomu jsou schopny zabránit, pokud žena má sklon k obezitě. Přibírání na váze je vždy dáno rovnováhou mezi příjmem a výdejem energie. „Nikdy jsem ve své praxi neviděl ženu, u které bychom byli schopni identifikovat nějakou metabolickou změnu, kterou by vyvolala antikoncepce, a která by pak vedla k tomu, že by přibírala," říká v rozhovoru doc. MUDr. Tomáš Fait.

Mýtus: Menstruace každý měsíc čistí tělo

Očistná funkce menstruace je další mýtus, které mu někteří lidé věří. Menstruace je pouze odchod sliznice z dělohy, která uvnitř narůstá vlivem hormonů. Při normálním cyklu vedou estrogeny k tomu, že sliznice narůstá, gestageny k tomu, že dozrává, a potom, když dojde k poklesu hormonů a nedojde k otěhotnění, tak se odlučuje.

Při užívání hormonální kombinované antikoncepce vzniká tzv. pseudo-menstruace. Nárůst sliznice je výrazně menší, proto jsou menstruace slabší, méně bolestivé a „příjemnější". Některé druhy antikoncepce dokáží menstruaci ovlivnit tak, že je minimální nebo téměř žádná. A z medicínského a zdravotního hlediska to vůbec nevadí.

Návrat plodnosti je pak téma, kterého se ženy bojí nejvíce. Plodnost je při užívání těch druhů antikoncepce, které menstruaci ovlivňují, úplně stejná, jako u těch, které ji zachovávají v původní síle. Takže není pravda, že je potřeba, aby žena menstruovala. Z historie víme, že ženy, které byly opakovaně těhotné v dobách, kdy bylo zvykem mít více dětí, také netrpěly navíc žádnými nemocemi.

Mýtus: Pro tělo je prospěšné si od hormonální antikoncepce pravidelně „odpočinout"

Největší rizika hormonální antikoncepce, zejména z pohledu tromboembolické nemoci, vznikají po nasazení hormonální antikoncepce, kdy dochází k novým rovnováhám mezi bílkovinami v krvi. Největší riziko existuje první tři měsíce užívání. Pokud tedy žena antikoncepci vysadí, aby ji posléze opět znovu nasadila, dostává se opět do zmiňovaného rizika, které tam bylo na počátku. Vysazení pro odpočinek od antikoncepce je tedy naopak chybou.

Vedle toho už není část žen zvyklá se chránit před otěhotněním ještě jiným způsobem. Existuje tedy vyšší riziko nechtěného otěhotnění právě v tom měsíci nebo dvou, které si žena dává „na odpočinek". Proto se lékaři snaží vést ženy k tomu, aby antikoncepci užívaly pravidelně a výrobci pak například doplňují ta balení, kde jsou účinné látky například v 21 nebo 24 tabletách o další „placebo" tablety, aby se žena naučila užívat každý den relativně přesně ve stejnou dobu.

 

Video 1: Metody antikoncepce, jejich spolehlivost a volba 

Mudr.Tomas-Fait

Co je to antikoncepce

Antikoncepce je jakýkoliv postup, který při pohlavním styku zabrání otěhotnění. Metody antikoncepce se dělí na ženské a mužské, dále podle mechanismu na antikoncepci hormonální a nehormonální a v případě nehormonální antikoncepce na metody bariérové, chemické a nitroděložní tělíska. Nakonec můžeme antikoncepci dělit podle toho, zda se jedná o metodu vratnou (reversibilní), nebo nevratnou (ireversibilní), jakou je sterilizace.

Spolehlivost antikoncepce

Čím méně musí uživatelka na užívání antikoncepce myslet, tím je metoda spolehlivější. Z tohoto pohledu jsou nejspolehlivější nitroděložní tělíska, které se zavádí na několik let. Velmi spolehlivé jsou také hormonální metody, při kterých se nemusí hormony užívat každý den (kroužek, náplast apod.). Při správném každodenním užívání jsou velmi spolehlivé i hormonální tabletky (prášky), které ženu ochrání účinněji a jistěji než antikoncepce bariérová (kondom, pesar, spermicidy). Tyto bariérové metody mají velmi přísná pravidla a ne vždy jsou uživatelé schopní je dodržet tak, jak se mají. Ale vždy je lepší použít tyto metody než se spoléhat na počítání plodných dnů nebo metodu přerušované soulože.

Volba metody antikoncepce

Při volbě antikoncepční metody lékaře nejvíce zajímá, zda žena kouří, trpí nebo trpěla tromboembolickou nemocí, hypertenzí nebo prodělala nádorové onemocnění. Zároveň je důležité vědět, zda se tyto tři nemoci objevily u člena její rodiny. Pro výběr vhodné metody antikoncepce je dobré vědět jaké má žena plány do budoucna – tedy jak dlouho hodlá antikoncepci užívat (zda a kdy např. plánuje založení rodiny) a jaký vede sexuální život, tedy například jak často má pohlavní styk. V potaz se bere samozřejmě i finanční náročnost dané metody a v neposlední řadě životní styl uživatelky a její preference nekontracepčních výhod (jako je zlepšení pleti, úprava cyklu, prevence rakoviny vaječníků a další).

Pro každou ženu lze vybrat vhodnou a bezpečnou metodu antikoncepce

Pokud je žena zdravá a rodinu neplánuje, může užívat prakticky všechny dostupné metody. Pokud se jedná například o ženu starší, trpící nějakou speciální nemocí, kuřačku, astmatičku nebo třeba ženu po infarktu, možnost volby se zužuje, ale vždy lze pro každou ženu vhodnou metodu najít.

 

Další videorozhovory a jiná zajímavá sdělení na téma antikoncepce budou postupně přibývat. Na co dalšího se můžete těšit?

  • O jednotlivých metodách antikoncepce...Pro koho je metoda vhodná, na co si dát pozor, kdy vysadit pokud si přejete otěhotnět a další praktické informace k užívání metody...

  • O užívání antikoncepce při specifických situacích...při kojení, v průběhu nemoci, po potratu, v průběhu perimenopauzy.

  • Nejčastější mýty o antikoncepci a jaká je pravda...Tloustne se při antikoncepci, způsobuje antikoncepce neplodnost nebo nádorová onemocnění?

  • Hormonální pilulky...jaké vybrat a jaké mají výhody a nevýhody?

  • Nitroděložní tělísko...kdo ho může užívat a jaké má výhody a nevýhody?

  • Pilulka "po"...kdo a jak často jí může použít? Co to znamená pro tělo?

  • Co dělat, když máte problémy s otěhotněním?

Pokud chcete dostávat upozornění na videa, novinky nebo různá doporučení týkající se ženského zdraví, přihlaste se k odběru newsletteru

 

 
dot