Odpovědi na nejčastější mýty o antikoncepci-1. část
Velký počet mýtů a obav z některých metod antikoncepce ovlivňuje jejich vnímání mezi lidmi. Fórum antikoncepce přináší odpovědi na nejčastější mýty, které mezi lidmi kolují.
Mýtus: Po antikoncepci se přibírá na váze
Přibírání po hormonální antikoncepci je opravdu mýtem. Změna váhy, která může nastat při aktivaci systému "renin-angiotenzin", se pohybuje maximálně do tří kilogramů, naplatí pro všechny ženy stejně a existují takové druhy antikoncepce – i té hormonální – které tomu jsou schopny zabránit, pokud žena má sklon k obezitě. Přibírání na váze je vždy dáno rovnováhou mezi příjmem a výdejem energie. „Nikdy jsem ve své praxi neviděl ženu, u které bychom byli schopni identifikovat nějakou metabolickou změnu, kterou by vyvolala antikoncepce, a která by pak vedla k tomu, že by přibírala," říká v rozhovoru doc. MUDr. Tomáš Fait.
Mýtus: Menstruace každý měsíc čistí tělo
Očistná funkce menstruace je další mýtus, které mu někteří lidé věří. Menstruace je pouze odchod sliznice z dělohy, která uvnitř narůstá vlivem hormonů. Při normálním cyklu vedou estrogeny k tomu, že sliznice narůstá, gestageny k tomu, že dozrává, a potom, když dojde k poklesu hormonů a nedojde k otěhotnění, tak se odlučuje.
Při užívání hormonální kombinované antikoncepce vzniká tzv. pseudo-menstruace. Nárůst sliznice je výrazně menší, proto jsou menstruace slabší, méně bolestivé a „příjemnější". Některé druhy antikoncepce dokáží menstruaci ovlivnit tak, že je minimální nebo téměř žádná. A z medicínského a zdravotního hlediska to vůbec nevadí.
Návrat plodnosti je pak téma, kterého se ženy bojí nejvíce. Plodnost je při užívání těch druhů antikoncepce, které menstruaci ovlivňují, úplně stejná, jako u těch, které ji zachovávají v původní síle. Takže není pravda, že je potřeba, aby žena menstruovala. Z historie víme, že ženy, které byly opakovaně těhotné v dobách, kdy bylo zvykem mít více dětí, také netrpěly navíc žádnými nemocemi.
Mýtus: Pro tělo je prospěšné si od hormonální antikoncepce pravidelně „odpočinout"
Největší rizika hormonální antikoncepce, zejména z pohledu tromboembolické nemoci, vznikají po nasazení hormonální antikoncepce, kdy dochází k novým rovnováhám mezi bílkovinami v krvi. Největší riziko existuje první tři měsíce užívání. Pokud tedy žena antikoncepci vysadí, aby ji posléze opět znovu nasadila, dostává se opět do zmiňovaného rizika, které tam bylo na počátku. Vysazení pro odpočinek od antikoncepce je tedy naopak chybou.
Vedle toho už není část žen zvyklá se chránit před otěhotněním ještě jiným způsobem. Existuje tedy vyšší riziko nechtěného otěhotnění právě v tom měsíci nebo dvou, které si žena dává „na odpočinek". Proto se lékaři snaží vést ženy k tomu, aby antikoncepci užívaly pravidelně a výrobci pak například doplňují ta balení, kde jsou účinné látky například v 21 nebo 24 tabletách o další „placebo" tablety, aby se žena naučila užívat každý den relativně přesně ve stejnou dobu.