Metody antikoncepce
clsjeplogo

Záštita
Česká gynekologická a porodnická společnost ČLS JEP

Mužský kondom

Chrání proti početí zabráněním setkání spermie s vajíčkem. Výrazně také snižuje riziko šíření pohlavně přenosných chorob. Kondom není zcela spolehlivý, pro jeho spolehlivost je velmi důležité správné nasazení. Většina kondomů je vyrobena z latexu, při alergii na tento materiál lze zakoupit kondomy polyuretanové.

Ženský kondom

Jedná se o variantu klasického kondomu. Od pesaru se liší tím, že část ženského kondomu při správném zavedení zůstává mimo tělo. Ideální uživatelkou je žena, která nemá pravidelný pohlavní styk. Dobře ovládá techniku použití metody a hledá ochranu před nežádoucí graviditou bez podání hormonální antikoncepce. Metoda pomáhá v prevenci infekce sexuálně přenosnými chorobami.

Pesar

Pesar je vaginální membrána vyráběná z lékařského silikonu. Správně je umístěný mezi zadní část poševní klenby a výklenkem stydké kosti. Použití pesaru vyžaduje ve většině případů návštěvu gynekologa pro informaci o správném využití a vyšetření pro určení správné velikosti. Tato metoda je vhodná pro ženy, které nemohou nebo nechtějí užívat hormonální antikoncepci. 

Spermicidy

Další variantou bariérové ochrany je používání spermicidů, tedy látek zabíjejících spermie. Spermicidní krémy nebo poševní globule je možné dostat v lékarně bez předpisu. Při dodržení zásad používání uvádějí výrobci této varianty spolehlivost na úrovni hormonální antikoncepce.

Bariérové a spermicidní metody

spermicidy