Co si promyslet, než navštívíte svého gynekologa...
Uvažujete, že začnete užívat výhody antikoncepce nebo že změníte její metodu? Pak určitě navštivte svého gynekologa. Poradenství při výběru vhodné antikoncepční metody je založeno na důvěrném dialogu lékaře se ženou.
Před tím, než do gynekologické ordinace půjdete, si ale můžete odpovědět na několik základních otázek týkajících se antikoncepce – nejenže si uděláte jasnější představu o tom, co sama očekáváte a chcete, ale připravíte se také na uvedené povídání s lékařem. V první řadě je důležité ujasnit si své životní plány, hodnoty a cíle. Proto se sama sebe zeptejte: Plánuji v budoucnu otěhotnět? Pokud je odpověď kladná, tak za jak dlouho? A uvažovat lze také z druhé strany – jak moc důležité je pro mne zabránění početí a co bych dělala v případě, že by k neplánovanému otěhotnění došlo?
Pokud pro Vás založení rodiny není momentálně prioritou, odpovězte si na otázku, zda je pro Vás přijatelná antikoncepční metoda založená na podávání hormonů. Vedle jednoznačně prokázaného antikoncepčního účinku s sebou tato metoda nese další výhody, ale i některá zdravotní rizika, vycházející zejména z osobní a rodinné anamnézy a také Vašeho životního stylu. Při výběru jakékoliv metody hormonální antikoncepce u vás musí gynekolog nejprve vyloučit všechny platné a prokázané kontraindikace – tzn. zdravotní okolnosti, které znemožňují její použití.
Lékař Vás bude informovat o účinnosti, základním mechanismu a trvání antikoncepčního účinku, obnovení plodnosti, způsobu aplikace a podmínkách opakovaného použití. Dále se zmíní o možných nežádoucích účincích – jak o těch nezávažných, které se vyskytují často (např. naplánované krvácení), tak i o těch závažných, které se objevují vzácně (např. projevy žilní nebo arteriální trombózy). Určitě Vám také vysvětlí další nekontracepční výhody antikoncepce, jež pozitivně ovlivňují prevenci i léčbu různých gynekologických i negynekologických onemocnění.
Po vyloučení kontraindikací záleží výběr konkrétní metody na Vašich preferencích. Metody kombinované hormonální antikoncepce – ať už tabletové, náplasťové nebo vaginální – mají srovnatelnou účinnost, podobné nežádoucí účinky a zdravotní rizika. Liší se však ochotou dodržovat správnost užívání a v tomto ohledu vyžaduje zejména tabletová forma pravidelnost a zodpovědnost v užívání.
Před návštěvou lékaře se proto zamyslete, co je pro Vás důležité či přijatelné – diskrétnost podávání, interval, způsob podání (tablety, náplasti, vaginální aplikace, nitrosvalová injekce). Pokud preferujete antikoncepční metodu používanou v návaznosti na pohlavní styk, jak často ho máte? Neméně důležitou součástí užívání hormonální antikoncepce je také její finanční náročnost. A pokud o nějaké konkrétní metodě, či dokonce přípravku uvažujete, nebojte se svému lékaři svěřit.
Promyslete si, které ze specifických potřeb jsou pro Vás nejdůležitější:
CHCI...
- snížit intenzitu menstruačního krvácení
- odstranit bolestivou menstruaci
- zachovat pravidelnou a slabou menstruaci
- zmírnit akné a nadměrné ochlupení
- udržet tělesnou hmotnost
- zmírnit příznaky premenstruačního syndromu (např. výkyvy nálad, bolesti)
- díky antikoncepci snížit riziko vzniku nádorů vaječníků a děložní sliznice
- díky antikoncepci snížit riziko vzniku cyst na vaječnících
NECHCI...
- zvýšit intenzitu menstruačního krvácení
- zhoršit kvalitu pleti, trpím na akné
- přestat kouřit a je mi více než 35 let
- užívat antikoncepci každý den
- být omezena menstruačním cyklem (požaduji posunování, prodloužení cyklu nebo žádnou menstruaci)
- omezit svůj aktivní životní styl
- potlačit libido (chuť na sex)