Metody antikoncepce
clsjeplogo

Záštita
Česká gynekologická a porodnická společnost ČLS JEP

Tabletová kombinovaná antikoncepce

Vhodná je pro zdravou ženu, která preferuje tabletovou formu antikoncepce. Klasická aplikace se 7 denním intervalem bez hormonů je výhodná tehdy, pokud žena požaduje pravidelné cyklické krvácení, v opačném případě je možné využít prodloužených cyklů nebo kontinuálního podávání tabletové kombinované antikoncepce.

Hormonální antikoncepce: Pilulka 1.část

pilulka I.

Ideální uživatelka

Zdravá žena preferující perorální formu antikoncepce v průběhu celého reprodukčního věku (od menarche po menopauzu). Metoda je výhodná pro ženy, které zvažují rychlé ukončení podávání antikoncepce nebo plánují těhotenství.

Pro koho je tato metoda vhodná?

Obvyklé podávání se sedmidenní pauzou (interval bez hormonů) je vhodné pro ženy preferující pravidelné krvácení. Ženy, které si přejí krvácení omezit, mohou interval bez hormonů modifikovat, nebo zcela vyloučit.

Nekontracepční výhody

Ženy hledající nekontracepční výhody mohou využívat širokého spektra příznivých účinků kombinované hormonální antikoncepce jakými jsou léčba akné, premenstruačního syndromu, hyperandrogenních stavů (zvýšené hladiny mužských pohlavních hormonů), dále léčba silného děložního krvácení, nebo předčasného ovariálního selhání.

Tabletová progestagenní antikoncepce

Vhodná je pro ženy, které preferují tabletovou antikoncepci a u nichž nesmějí být podávány přípravky s estrogeny nebo jež měly při jejich užívání nežádoucí účinky. Důležitým předpokladem je, že bude uživatelka tolerovat možné častější epizody neplánovaného krvácení a nepravidelný cyklus. Tabletová progestagenní antikoncepce je velmi výhodná u kojících matek a také u žen obézních nebo s rizikovými faktory žilní trombózy. Její nekontracepční benefity se uplatní především u žen s nadměrným děložním krvácením a bolestivou menstruací.

Ideální uživatelka

Žena preferující perorální antikoncepci, která měla nežádoucí účinky při podávání přípravků s estrogeny, nebo jsou u ní estrogeny kontraindikovány (například žena po žilní trombóze).

Pro koho je tato metoda vhodná?

Progestagenní orální antikoncepce je velmi užitečná pro kojící ženy, též pro obézní ženy i ženy s rizikovými faktory žilní trombózy. Metoda předpokládá, že bude uživatelka tolerovat možné častější epizody neplánovaného krvácení a preferuje absenci pravidelného cyklického krvácení.

Nekontracepční výhody

Z nekontracepčních výhod lze metodu využít zejména při nadměrném děložním krvácení a dysmenorhey.

Hormonální antikoncepce: Pilulka 2.část

pilulka část 2.